Radkův sad

Otázky a odpovědi…

Otázka:

Dobrý den pane Boture,

nedávno jsem objevil Váš blog, kde dáváte pěkné, hl.srozumitelné a vzácné rady kolem zahrady a zahradničení.Jsem takový zahradník začátečník a proto bych se rád zeptal na několik málo základních věcí k dané sezoně.1) je možno nyní ještě prořezávat stromy, hl. švestky a višně, meruňka ?2) je potřeba v tomto období provést nějaké postřiky? stromy jsou sice mladé,ale docela dost zbídačené3  je potřeba nyní ještě přihnojovat?Děkuji mnohokrát. Karel

Moje odpověď: k otázce první, již teď v říjnu bych stromy už neprořezával. Je pravda, že budu ještě odstraňovat suché či zlomené větve, které jsou po silných větrech nestihnul odstranit. Jinak prořezání nechávám až v příštím roce na jaře. Otázka druhá: postřiky bych teď také neaplikoval, myslím si že nadcházející zima i mráz je taky účinný doktor. Co se mě naopak osvědčilo, je první jarní či předjarní postřik. Na to začínám a může Vám pomoci v boji se škůdci a chorobami.. Otázka třetí: ano přihnojuji a chystám se na to po dosazení stromků, tedy někdy v listopadu. To proč a jako to dělám, Vám opět nafilmuji na youtube a dám i sem na blog. Ještě máte čas.

OTÁZKA:

BoturCZ mne nové odrody nechutnají…my máme také starý sad, chystám se všechno zachránit je to moje srdcovka….nové stromky nám okousali kozy, berany i přesto že sme měli pletivo kol dokola…a polovina nám zeschla nevím proč – zálivku měli…proste už nekupuji nic… Daniela

Moje odpověď: to je škoda si nevysadit nové stromky, chápu pokud máte „citový“ vztah k některým stromům. Ovšem někdy starý strom je již v takovém stavu, že se jeho údržba již nevyplatí. Proto se řídím pravidlem, intenzivní kácení, intenzivní výsadba. Letos opět nasadím cca 40 stromů, právě z toho důvodu – něco se polámalo, něco uschlo, něco ožrala zvířata atd. Já osobně preferuji staré odrůdy, i když některé nové odrůdy jsou velmi zajímavé, tak proč se o ně ochudit? Pokud máte místo, sázejte s odstupem času příjdete na to, že to byla dobrá volba. Uřezat strom je jednoduché, ovšem něž vám začne plodit, trvá to mnoho let. Tedy sázejte o sto šest 🙂 Co se týče druhé otázky, kdy provádím řez peckovin, zásadně až v době květu. Já osobně, musím trochu dříve, protože mám více stromů a také včely.

OTÁZKA:

Chlape, tvoje videa jsou super. Zdědil jsem velkou zahradu a potřeboval jsem vědět, jak a kdy nasadit stromky. Moc jsi mi pomohl. Jen tak dál. Ať se ti daří. Pavel

Moje Odpověď:

Děkuji 🙂 Tento rok se chystám na výsadbu jabloní a hrušní. Výběr odrůd, jaký rozdíl je mezi kontejnerovým a čerstvě vyoraným stromkem, proč používám hydrogel, jakou oplocenku, čím hnojím na podzim, proč obrývám mladé stromky atd. Vám zdokumentuji během 14 dní přímo v sadu. Tedy využijte tuto dobu k přemýšlení co a kam vysadit. Nakupte stromky a buďte připraveni. Myslím si, že od konce října začnou školky prodávat své výpěstky a pak se do toho společně pustíme.

Dobrý den pane Boture,

v první řadě Vám děkuji za velmi přínosná a naučná videa o sadaření. Mám dotaz ohledně pěstování slivoní, konkrétně durancií. Chci založit nový sad (ve Velké n. Veličkou) se skladbou asi 65-70% durancií z vlastních odkopků, zbytek jabloně, hrušně, meruňky atd., taková všehochuť :). Zajímá mě konkrétně Váš názor na tmavku švestkovou, co se týče budoucnosti s tímto škůdcem a napadení ještě většího území než je teď… Má vůbec ještě cenu sadit trnky? Děkuji, snad je můj dotaz srozumitelný 🙂 přeji pěkný den a ať se Vám daří… tady přikládám odkaz o momentálním stavu tmavky..

Díky Lukáš

https://www.agromanual.cz/cz/clanky/ochrana-rostlin-a-pestovani/skudci/tmavka-svestkova-tvrda-realita

Moje odpověď:

Dobrý den Lukáši, děkuji za pochvalu! 🙂 Durancie mám také vysazeny jak odkopky (z Velké nad Veličkou, Vápenek) tak kupované, převážně na podnoži myrobalánu. Tak jak je to ve včelaření s varroázou, kterou zřejmě nikdy nevymýtíme, tak to bude podobné i s tmavkou. Tedy pokud máte chuť a prostor tyto stromy vysadit, hurá do toho! Doporučil bych nesadit jen durancie, ovšem udělat více druhů. Byť z toho na horňácku děláte národní nápoj. Já jich mám cca 30 odrůd. (Top taste, stanley, JOJO, durancie, president a můžeme pokračovat). Abych se vyvaroval neúspěchu či neúrody, proto často zmiňuji – multi – kulti.. Tedy variabilitu, je vhodné na rozložení sil a rozptýlení rizika. Co se týče zmíněné durancie a teď mě prosím neukamenujte, odkopky jsem také vysazoval, ovšem daleko lépe se mě pracuje s duranciemi naroubovaných na myrobalánu. https://www.prodejstromku.cz/produkt/durancie-svestka-1-1/ Lépe rostou, více plodí, jsou bezvirózní, neusychají – jen letos jich asi 5 vyřežu. Tedy vím, že jako patriot preferujete durancie, já bych jich 70 % nesadil. Třeba takový špendlík nebo jadernička moravská Vás potěší taky. Jen se podívejte kolik druhů máme, ve školce Vám vždy dobře poradí. https://www.prodejstromku.cz/katalog/svestky/ Tmavka bude asi problém, ovšem kdo se bojí nesmí do lesa. Já jsem se dočetl, že je nutné ustříkat plod do velikosti nehtu na malíčku dospělé ruky, pak již tmavka vajíčka nenaklade. Tedy před květem, po květu, pak ještě 2x. Dokonce je vhodné použít i kombinaci insekticidů – třeba Calypso, Mospilan, Decis nebo zrovna co máte po ruce. Teď prosím ať mě někdo nenapadá, že doporučuji něco co není ověřené. Cesta se teprve hledá, věřím, že se najde.

Mějte se hezky a pěknou neděli Vám všem!

Tož tak

Radek

8 thoughts on “Otázky a odpovědi…

 1. Dotaz zahrada ovocné stromy napsal:

  Dobrý den Radku, máme novou zahradu kde se nachází různé druhy ovocných stromů. Stáří cca 4-5 let. Bohužel žádné neplodí nebo jen minimálně. Nadmořská výška 800 m. S dovolením bych potřeboval pár rad odborníka. 1) Myslíte, že původní majitéle zvolily špatné odrůdy do této výšky 2) Na zahradě nejsou žádné květiny, napadlo mě že zde nebudou žádní opilovači. Může to být taky tím? 3) Máte tip na nějáké vhodné odrudy do těchto nadmořských výšek? Jedná se o předhůří jeseníků. A poslední dotaz 4) Některé stromy jsou zastíněnné. Asi taky špatně? Moc děkuji za vaši trpělivost s mími dotazy a za vaši popř. odpověď s pozdravem Matěj

  1. Radek Botur napsal:

   Dobrý den Matěji,
   děkuji za odborníka 🙂 spíš bych napsal nadšence, který má zálibu ve včelách tak i sadu.
   Vaše otázky jsou na delší povídání, ovšem na některé otázky najdete odpověď i. v dalších videech. Doporučuju si je prohlédnout opravdu celé od A – Z.
   Nejprve gratuluji k sadaření, třeba časem přidáte včely jako já. Nadmořská výška je podstatná pro další sadaření i pro případný další výběr odrůd do sadu. My ve 180 m.n.m. můžeme nasadit i vidle a i ty vykvetou. Každopádně bych ještě rok, dva počkal. Máte asi odrůdy, které kvetou a plodí později. Z těch videí se dozvíte, proč střihám od konečků po kmen – tedy proč to kvete….
   Mám odrůdy, které mě neplodí za 8 let, a některé by plodili i za rok, je to individuální a nemyslím si, že bude chyba v předchozím majiteli. Předpokládám, že mu v ovocné školce poradili správně. Prostě na jaře ostříhat třeba dle mých videí a uvidíte. Nic jiného Vám nezbude 🙂 Moje heslo: Lépe stříhat blbě a více, než málo či vůbec.
   Tedy snažte se strom podpořit do květu a pak uvidíte.
   2.) Když nalákáte hmyz, větší úspěch na opálení. Jednoduché počty.
   3.) Meruňky bych nedával a vybírejte rannější odrůdy. Doporučuji třeba http://www.prodejstromku.cz, rádi Vám poradí.
   4. Lépe jsou stromky na sluníčku, ale v tom. bych asi až tak velký problém neviděl. Prostě to dozraje později. Sluníčko je ovšem lepší volba.

 2. Jana napsal:

  Dobrý den, prosím, mohu Vám poslat foto švestky Katinky? Potřebuji poradit s řezem, nevím si rady. Trochu jsem ji střihla, ale moc se mi to nelíbí, jsem na to sama.
  Na jakou adresu bych to mohla poslat. Předem moc děkuji. Jana

 3. Milan Dastych napsal:

  Vážený pane Boture.
  Vloni v říjnu zasazená kontejnerová hrušeň Marie-Louise se pěkně ujala a bohatě kvetla.
  Již nasazené cca 1cm hruštičky od poslední neděle (11.6.23) jsou dnes (15.6.23) zcela opadané.
  Je možné, že k tomu došlo případným poklesem teploty v minulých červnových dnech při naší nadmořské výšce 450m n.m.
  Srdečně děkuji za odpověď
  Milan Dastych

 4. Evžen Šimon napsal:

  Ošetrují se třešně a višně proti monoliové spále i na podzim? Zdravím a teším se na odpověď

 5. Jan Faltys napsal:

  Dobrý den,
  děkuji za Vaše videa, jsou velmi inspirativní. Obracím se na Vás o radu: chystám se pomalu na první jarní postřik ovocných stromů, chci použít Rock effect a Champion. Je možné tyto dva postřiky smíchat dohromady a ušetřit tak čas?
  Díky moc

 6. Pavel H napsal:

  Dobrý den. Natáčel jste video ohledně postřiků v zahradě. Je i video ohledně biologických postřiků? Do sadu jsem aplikoval dravého roztoče a proto vybírám přípravky, které jej nezničí. Mám koupený Spintor , Lepinox, Neem azal a Quassia amara. Děkuji

 7. Petr T. napsal:

  Dotaz.
  Dobry den, prosím o radu. Broskvoně mám poměrně hodně napadeny kadeřavostí i když jsem postříkal 2x Championem , větrné počasí, asi jsem propásl správný okamžik . Stromek má hezkou násadu plodů. Má smysl strikat nyni a čím?
  Děkuji za odpověď.
  29.4.2024

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *