Radkův sad

Jak založit správně korunku?

Dobry den, prosim chcem sa spytat, do zahrady som zacal sadit ovocne stromy, vyhladavam prevazne take co maju rovny strednik a nezastrihnuty. Preco sa ten strednik musi zastrihovat ked je krasny rovny? Ak najdete cas na odpoved budem velmi rad. Dakujem.

Dobrý den pane Boture,
měl bych na Vás prosbu o radu s vysazenými stromky. Jak to občas bývá, na podzim jsem jen se základními znalostmi zasadil stromky (švestky, broskve, jabloň, hrušeň,…) a až poté jsem narazil na Vaše videa 🙂 
Stromky mají zapěstovanou korunku a s ní je spojen můj dotaz. Korunka je dost nízko, cca 65-75 cm nad zemí. A dále se mi zdá, že jsou jednotlivé kosterní větve poměrně hodně blízko nad sebou, cca do 3 cm max, což jsem všude možně na internetu našel jako rizikové z pohledu budoucího vylamování. 
Jak jsem viděl ve Vašem videu, není to problém, jednotlivé větve je možné odstřihnout, terminál zkrátit a ze záložních pupenů následně vyrazí budoucí nové kosterní větve. Nevím však, zda je to ještě možné u mých stromků. 
Pokud jsem dobře pochopil, postupuje se takto u špičáků. Moje stromky měly však již terminály zkráceny, viz fotky v příloze. Je možné i u nich takto postupovat? kdy hlavní terminál již neroste rovně nahoru a korunka by tedy vznikla nad dřívějším zakrácení terminálu, tedy nad „zahnutím“? A nebo myslíte, zda je z fotek poznatelné, že mám korunku v takovéto výšce a s takovými rozestupy nechat a v předjaří jen odstranit konkurenční výhon, zkrátit kosterní větve a terminál?
Můj cíl pro stromky je nemít na zahradě obří stromy. Ale stromky ideálně do 4 metrů výšky a pro běžnou spotřebu rodiny.
Za Váš čas a rady Vám předem moc děkuji, přeji příjemné svátky a v příštím roce hodně zdraví a štěstí přesně tolik, kolik potřebujete.
Zdraví, Marek S.

Dobrý den,

spojil jsem Vaše otázky zatím stručně to jedné odpovědi.

Podstatou špičáku – stredníku – je to, že si zvolíte výšku koruny dle Vašeho přání. Tedy máte prut a já ve svém sadu volím vyšší korunu, protože není pozemek oplocený. Má výška je od pupku po prsa 🙂 většinou nemám u sebe metr.

Tímto způsobem si založíte korunu, případně opravíte, když Vám nevyhovuje její výška. Za mě špičák také lépe zakořeňuje a je levnější.

Pokud máte již zapěstovanou korunku, případně se Vám nelíbí její rozložení nebo kosterní větvě jsou blízko sebe, či příliš ostrý úhel, budeme provádět opravný řez. Také jej provádím, abych si to udělal dle svého přání a požadované výšky. Není nikde napsáno, že z korunky nemůžete opět udělat špičák. Dá se s tím velmi dobře pracovat. Stromek si s tím poradí, nebojte 🙂

Moje motto: lépe stříhat více a blbě,než málo či vůbec. Vždy Vám stromek odpoví reakcí, toto vše budeme filmovat znovu na jaře, opravný řez apod uvidíte opět naživo. Je to takový šachová partie. Vy něco uděláte a stromek Vám odpoví. Počítám, že video natočím jak se nově zasazené stromky se začnou probouzet. Tedy v pozdější době, oproti dříve nasazeným mají start cca o 14 dní později. To je normální.

Tento krok je podle mě zásadní, tak se mu budu ve videu opravdu věnovat, byť se mohu opakovat. Jakmile založíte korunku špatně, již ji neopravíte, ani Vám nevyroste.

Teď užívejte pohody a chvilku klidu. Pěkné svátky Vám všem.

Radek

3 thoughts on “Jak založit správně korunku?

 1. Romana napsal:

  Dobrý den pane Radku. Bylo by možné, aby jste mi porsdil se zastřižením ovocných stromků rok po výsadbĕ? Ozvĕte se mi prosím na mail. Váš jsem nikde nenašla. Dĕkuji. Romana

  1. Radek Botur napsal:

   dobrý den,
   můj email máte v sekci kontakty na této stránce. Jinak druhý email je r.botur@gmail.com
   Doporučuji si prohlédnout i přímo youtube videa BOTURCZ kde najdete inspiraci na střih po výsadbě. Je jich tam několik.

 2. Rado Koprivňanský napsal:

  Zdravím Vás. Mozem teraz strihať slivky nasadené v tomto roku a ak áno koľko? Prírastky sú viac ako 1 meter.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *